چاپ

کتاب صبح اجابت + دریافت نسخه PDF

. Posted in آخرین اخبار

 روایتی نو از دعای شریف ابوحمزه ثمالی در کتاب «صبح اجابت»


کتاب «صبح اجابت: روایتی نو از دعای شریف ابوحمزه ثمالی» به همت جامعه ایمانی مشعر در بسته محتوایی ماه رمضان ۱۳۹۳، در شمارگان ۵۰۰۰ جلد منتشر شده و در اختیار ستایشگران اهل‌بیت(ع) قرار گرفته بود. اینک در راستای جامه‌ی عمل پوشاندن به توصیه‌های ارزشمند و راهگشای رهبر معظم انقلاب، نسخه الکترونیک (pdf) این کتاب در دسترس عموم علاقمندان قرار می‌گیرد.


یکی از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در دیدار امسال شاعران با ایشان در نیمه ماه رمضان(۱۳۹۵/۳/۳۱)، توجه به موضوع مناجات و بهره‌گیری از معارف و مضامین والای ادعیه بود: «مرحوم آقای بهجتی (رحمةالله‌علیه) رفیق قدیمی عزیز ما... دعای ابوحمزه را به شعر درآورده بود؛ حالا چقدر از دعا را، من الان درست در ذهنم نیست. خود ایشان برای من یک فِقره‌ای را ذکر کرد و گفت این فِقره برایم سخت بود و نمی‌توانستم تمام کنم. یکی از کارها این است که انسان بتواند واقعاً مضامین این متونِ فاخرِ برجسته‌ی دینی را در شعر بیاورد؛ این یک رشته است، یک شعبه‌ی کار است؛ به قول سینماچی‌ها این یک ژانر شعری است، یعنی این‌جور نیست که بخواهیم حالا همه را منحصر کنیم در این، امّا یک کار این است. چون خود این دعاها علاوه بر مضامین عالی‌ای که دارد، الفاظ عالی هم دارد. این دعاهایی که وجود دارد، [مثل‌] همین دعای عرفه، دعای ابوحمزه، مناجات شعبانیّه، دعاهای صحیفه‌ی سجّادیّه، مشحون از مفاهیم عالی و معارف عالی اسلامی است، آن هم انصافاً با بهترین الفاظ و با زیباترین الفاظ؛ این‌ها را خوب است که منعکس بکنید.»

البته این توصیه اولین‌باری نبود که از سوی معظم‌له مطرح می‌شد. بلکه در محافل دیگری نیز بر این موضوع تاکید فرموده بودند: «شعر آئينى فقط مسئله‌‏ى مدح و مرثيه نيست؛ مناجات هم جزو شعر آئينى است. براى اينكه مضمون مناجات را درست پيدا كنيم، بهترين مرجع، دعاهاست. دوستان با صحيفه‌‏ى سجاديه انس پيدا كنيد. اين قريحه‏‌اى كه من در شماها مى‌‏بينم، خيلى خوب مى‌‏توانيد مضامين صحيفه‌‏ى سجاديه را در قالب اشعارِ بسيار زيبا بياوريد... شما مى‌‏توانيد مضامين دعاى عرفه‌‏ى سيدالشهداء (سلام الله عليه) را به شعر دربياوريد. دعاى عرفه‏‌ى امام حسين عاشقانه است. حضرت سجاد هم براى روز عرفه دعا دارند- در صحيفه‌‏ى سجاديه، دعاى چهل و هفتم، دعاى روز عرفه است- آن هم بسيار دعاى پرمغز و پرمضمونى است؛ اما دعاى امام حسين عاشقانه است، يك چيز ديگر است. اگر چنانچه آشنا بشويد، انس پيدا كنيد، دقت كنيد، از يك فقره‏‌ى اين دعا مى‌‏توانيد يك قصيده، يك مجموعه، يك قطعه، يك غزلِ خيلى قشنگ از آب در بياوريد. بنابراين براى مناجات و توحيد، از صحيفه و از دعاها استفاده كنيد.» در دیدار شاعران آئینی ۱۳۹۰/۳/۲۵

در «صبح اجابت»، متناسب با هر فراز از دعا، یک رباعی سروده شده است و ذیل آن، روایت یا حکایتی نقل شده است که به تبیین معارف و ظرایف دعا بسیار کمک می‌کند. آن‌چه همواره مورد سفارش بوده، این است که ضمن توجه به متن دعا، توجه به معانی آن و ایجاد پیوند و اُنس قلبی با خدای متعال بسیار مهم ا‌ست. بدیهی‌ست استفاده از شعر که یکی از عناصر مهم آن احساس است،‌ برای ایجادِ این اُنس و ارتباط معنوی بهتر بسیار مؤثر خواهد بود. همچنین بیان روایاتی که به نوعی تبیین کننده معانی دعا هستند، در فهم بهتر مقصود دعا بسیار کاربردی‌ست. همان‌گونه که در قرآن کریم شاهد هستیم، حکایت‌ها و داستان‌ها همواره یکی از گویاترین قالب‌ها برای انتقال مفاهیم بوده‌اند که در کتاب «صبح اجابت» از این ظرفیت نیز بهره کافی برده شده است.


این کتاب، به‌ویژه برای واعظان و مادحان ارجمند که در شب‌های ماه مبارک رمضان و خصوصاً‌ در لیالی قدر دعای ابوحمزه ثمالی را در جلسات احیا و مناجات قرائت می‌فرمایند بسیار قابل استفاده خواهد بود و به همین مناسبت و با عنایت به سفارش مجدد رهبر معظم انقلاب در بهره‌گیری از معارف والای ادعیه، برای استفاده هرچه بهتر عزیزان، به صورت الکترونیکی نیز منتشر می‌گردد.  

 

دریافت نسخه PDF


مطالب مرتبط:

 حدیث حُسن منتشر شد

کُونا لِلظالِمِ خَصماً و لِلمَظلوُمِ عَوناً؛ نامواره و شعار رمضان سال‌ 95-1437

رمضان 1437 / پنجمین بسته دیجیتالی ارتقای محتوای هیات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید