چاپ

بیانیه دبیرخانه دومین کنگره مجازی شعر وحدت اسلامی + اسامی برگزیدگان

. Posted in آخرین اخبار

دبیرخانه دومین کنگره مجازی شعر وحدت اسلامی، در بیانیه‌ای، ضمن گزارشی از فعالیت‌های خود، اسامی برگزیدگان این کنگره را اعلام کرد.
طبق این بیانیه در طول قریب به سه ماه مهلت فراخوان، حدود ۲۲۰ اثر به سامانهٔ دریافت آثار، ارسال شده است.

در این گزارش آمده است:
با فرا رسیدن شانزدهم آذر و پایان مهلت فراخوان، دریافت آثار متوقف شد اما شعرا تا ۲۴ ساعت برای ویرایش و اصلاح اثر مهلت داشتند.

داوری مرحلهٔ دوم در تاریخ ۱۸ آذر برگزار شد و در این جلسه که حدود ۸ ساعت به طول انجامید ۴۸ اثر از ۴۰ شاعر برای داوری نهایی انتخاب شدند.

این ۴۸ اثر با معیار کیفی و محتوایی انتخاب شدند و دغدغهٔ دبیرخانه در این مرحله این بود که آثاری که به دست داوران نهایی می‌رسد نسبت به آثار بازمانده قابلیت رقابت بیشتری داشته باشند.
لازم به ذکر است از آنجا که اشعار به محض ثبت در سامانه، کدگذاری اتوماتیک می‌شدند، اسامی صاحبان اثر تا آخرین مرحله داوری در سامانه محفوظ بود و هنگام داوری، داوران فقط کد اثر را می‌دیدند.
در تاریخ ۱۹ آذر اشعار به دست داوران نهایی رسید و بنا شد تا تاریخ ۲۲ آذر نتیجهٔ نهایی را اعلام کنند. شیوهٔ دبیرخانه در این مرحله از داوری، بر خلاف رسم متداول برخی کنگره‌ها، انتخاب برگزیدگان صرفاً بر اساس بالاترین نمرهٔ میانگین نبود، بلکه داوران باید در جلسهٔ دفاعیه، از داوری خود دفاع می‌کردند و دیدگاه‌های خود را به یکدیگر نزدیک می‌کردند.
تیم داوری در جلسهٔ دفاعیه ۲۲ آذر بعد از بحث چند ساعته دربارهٔ امتیازات، به این نتیجه رسید که فقط اشعاری که امتیاز بالاتر از ۸۰ دارند، برگزیدهٔ سطح اول باشند و اشعاری که بالاتر از ۷۰ امتیاز دارند به عنوان برگزیدهٔ سطح دوم معرفی شوند.
 
بر این اساس فقط یک اثر به عنوان برگزیدهٔ اول و ۷ اثر به عنوان برگزیدهٔ دوم انتخاب شد. تصمیم دیگر تیم داوری این بود که بعضی نکات قابل اصلاح به برگزیدگان تذکر داده شود و فرصتی چند روزه برای ویرایش شعر در اختیار آن‌ها قرار گیرد.
همچنین دبیرخانه برای اطمینان از این که سخت‌گیری علمی و فنی داوری، موجب نادیده گرفتن زحمات دوستان شاعر نشده باشد، در تاریخ ۲۸ آذر جلسهٔ دیگری با تیم داوری متفاوت ترتیب داد و در این جلسه ۴ اثر دیگر به عنوان آثار قابل تقدیر، انتخاب شدند.
بنابر این، دبیرخانه برگزیدگان دومین کنگرهٔ مجازی شعر وحدت اسلامی را در سه سطح معرفی می‌کند.

دبیر دومین کنگره مجازی در این بیانیه معیارهای هیئت داوران برای داوری اشعار را به این شرح برشمرد:

۱. سلامت در کاربرد عناصر شعر
۲. برجستگی و نوآوری یا خلاقیت (در زبان، فرم، کشف مضمون و زاویهٔ نگاه و سوژه‌یابی)
۳. توجه به اصل روشن‌گری (جهان‌بینی عاطفی)
۴. انسجام در پیوند عناصر مهم شعر (زبان، موسیقی، خیال، احساس، فرم)
 
او همچنین خاطرنشان کرد که با توجه به معیارهای فوق، بسیاری از اشعار با وجود ابیات درخشان از نظر شاعرانگی یا کشف مضمون، به دلیل عدم دستورمندی، نزدیک شدن به نظم و حاکم شدن منطق نثر بر شعر، وجود فضای چندگانه در شعر و عدم انسجام بین عناصر شعر، نتوانستند امتیاز لازم را به دست بیاورند.
از طرفی هر یک از آثار برگزیده، تنها در بعضی معیارهای ذکر شده امتیاز بالا کسب کرده‌اند نه لزوماً در همهٔ معیارها.

در پایان این بیانیه اسامی برگزیدگان دومین کنگره مجازی شعر وحدت اسلامی به این شرح اعلام شده است:

برگزیدهٔ سطح اول:
جناب آقای سیدمحمدجواد شرافت
 
برگزیدگان سطح دوم:
جناب آقای قاسم صرافان
جناب آقای رضا خورشیدی‌فرد
جناب آقای محمدجواد الهی‌پور
جناب آقای عباس همتی
جناب آقای سیدمحمدجواد میرصفی
جناب آقای علیرضا سالکی
سرکار خانم فائزه زرافشان
 
آثار شایستهٔ تقدیر:
جناب آقای علی دولتیان
جناب آقای علی مؤیدی
جناب آقای علی‌محمد نقیب
جناب آقای داوود کفعمی

بیاتانی دبیر دومین کنگره مجازی شعر وحدت اسلامی، با بیان اینکه ان‌شاءالله در تاریخ هشتم بهمن‌ماه همزمان با برگزاری «هفتمین همایش هیأت‌های محوری ‌و برگزیده ‌کشور» توسط جامعه ایمانی مشعر در شهر مقدس قم، از برگزیدگان این کنگره تقدیر به عمل خواهد آمد، خبر داد که اشعار برگزیدگان به زودی در قالب ویژه نامه‌ای منتشر خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید